Advertisement

New York Fed'in araştırmacılarından birine göre, JPMorgan Chase&Co. ve Citigroup Inc.'in de aralarında yer aldığı ABD'nin en büyük bankaları, tahvil piyasalarında ufak rakiplerinden daha ucuz borçlanma imkanı sağladı. New York Fed'in başkan yardımcısı Joao Santos, bunun biraz da yatırımcıların, bu kuruluşların batmasına izin verilemeyecek kadar büyük oldukları algısından kaynaklandığını söyledi.

Fed'in 1985-2009 yıllarındaki verilerine dayanan ve dün yayınlanan çalışma, en 5 Amerikan bankasının A notuna sahip tahviller için, ufak rakiplerinden yüzde 0.31 daha düşük faiz ödediğini gösterdi.

Finansman maliyetlerinin risklere karşı duyarsızlığının, batmasına izin verilemeyecek kadar büyük bankaları daha fazla risk almaya teşvik edeceğini belirten Santos, "Bu, onlarla rekabet eden küçük bankaları da daha fazla risk almaya itecektir" dedi.

Çalışma, yasakoyucuların en büyük bankaları bölerek ya da sermaye zorunluluklarını artırarak örtülü federal ödeneklerin kökünün kazınması çabalarını artırabilir. Büyük bankalar, IMF'nin Mayıs 2012'de borçlanma eşiklerini yüzde 0.8 olarak tahmin ettiği raporu da dahil olmak üzere çalışmaların, avantajlarını abarttığını ileri sürdü.

Santos'un raporu, 20 New York Fed ekonomistiyle yürüttüğü ABD bankacılık sistemine dair bir yıldır devam eden 11 araştırma projesinden yalnızca biri. Minneapolis ve Richmond Fed de batmasına izin verilemeyecek kadar büyük bankalar üzerine çalışmalar yayınlamıştı.