Advertisement

(18:30'da güncellendi)

Bankalararası piyasada Dolar/TL , 2,20 TL'nin altına gerileyerek 7 Mart'tan beri gördüğü en düşük seviye olan 2,1931'e düştü.

Bugün bankalararası piyasada güne 2,2153 seviyesinden başlayan dolar/TL, gün boyu düşüş eğilimiyle hareket ederek gün içinde en düşük 2,1931 seviyesini gördü.

Gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısındaki değer kazançlarının etkisiyle 7 Mart'tan beri gördüğü en düşük seviye olan 2,1931'e kadar gerileyen dolar, yurtiçi piyasaların kapanışında 2,1950 seviyesinden alıcı buldu. En düşük 3,0247'i gören avro/TL ise 3,0303 seviyesinden işlem gördü.

Gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı değer kazanan para birimlerine bakıldığında ise Rus rublesinin dolar karşısında yaklaşık yüzde 0,1 değer kazandığı, Hindistan rupisinin yüzde 0,6, Güney Afrika randının ise yüzde 0,4 yükseliş kaydettiği görülüyor.

Saxo Capital Uluslararası Piyasalar Müdürü Özgür Hatipoğlu, TL'deki yükselişin piyasadaki iyimserlikten kaynaklandığına işaret ederek, "Piyasada çok ciddi bir iyimserlik havası var. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanaklarında Kurul'un para politikasının normalleşme sürecinde zorunlu karşılıkların Türk lirası olarak tutulan kısmına faiz ödenmesi konusunun bankalar için olumlu hava estirmesi var. Bu, olumlu etki etti ve bu etkinin devamı olarak TL diğer para birimlerinden pozitif yönde ayrışarak değer kazanıyor" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin risk priminde yakın zamana kadar bir yükseliş olduğunu hatırlatan Hatipoğlu, bu hafta itibariyle risk primlerinde ciddi bir düşüş olduğunu ve muhtemelen piyasanın o zamana kadar seçim öncesinde siyasi gerilimin daha fazla artabileceği endişelerini fiyatlayarak yükseldiğini ifade etti. Hatipoğlu, 25 Mart'ta seçimlere kadar siyasi gerilimin daha fazla artmayacağı iyimserliğinden Borsanın destek aldığının ve yerel paranın güçlendiğinin altını çizerek, "Yukarıda 2,30 direnci, aşağıda 2,1730 desteği var. Piyasa muhtemelen bu bant arasında hareket edecek. Büyük olasılıkla bugün olmasa bile yarın 2,18 ya da 2,17 arasını göreceğiz. Bu seviyelerde piyasanın biraz alıcı bulacağını tahmin ediyorum" görüşünü de paylaştı.

AA

(18:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Mart 2014 Çarşamba, 18:54 Misafir bakıyorumda usd nin düşmesi bazılarını üzmeye başlamış durmak yok yola devam hedef 2023
26 Mart 2014 Çarşamba, 17:19 Misafir yarın yükselir