Advertisement

Facebook Inc.'in 2012'den bu yana en büyük kaybını vermesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna'daki krizin derinleşebileceği konusunda uyarmasının ardından New York Borsası, teknoloji ve emtia şirketlerinin öncülüğünde düştü.

Facebook Inc., sanal gerçeklik kulaklık ve gözlüğü üreticisi Oculus VR Inc.'i satın almasıyla yüzde 6.9 geriledi. Candy Crush isimli akıllı telefon oyununun yapımcısı olan King Digital Entertainment Plc, ilk işlem gününde yüzde 16 geriledi. Citigroup Inc., Fed'in bankanın sermaye planını reddetmesi üzerine yüzde 5.4 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 1,852.56 puana gerileyerek 13 Mart'tan bu yana en büyük düşüşüne işaret etti. Dow Jones Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 16,268.99 puana geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.4 kaybederken, Russell 2000 Endeks yüzde 1.9 ile 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Dünya genelinde yatırımcıların ABD ve Avrupa Birliği'nin, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından vereceği tepkiyi beklediğini belirten D.A. Davidson & Co.'nun baş yatırım stratejisti Frederic Dickson, "Retorik ve hamle olarak bir yükseliş sinyali verilmesi, muhtemelen yatırımcıların geri adım atmasını tetikleyecek" dedi.