Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna'ya 14-18 milyar dolarlık yardım sağlanması konusunda anlaşıldığını ve stand-by anlaşmasının İcra Direktörleri Kurulu'nun onayıyla yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Uluslararası kamuoyunun 2 yıl içinde Ukrayna'ya sağlayacağı desteğin 27 milyar doları bulacağını söyleyen IMF, stand-by çerçevesinde ülkede finans sektörü reformlarına odaklanılacağını belirtti.

IMF, İcra Direktörleri Kuru'nun Ukrayna'ya stand-by anlaşmasını Nisan'da onaylayabileceğini kaydetti.

Ukrayna'da ekonomik görünümün, durgunluğun süreceğine işaret ettiğine dikkat çeken IMF, "Bankacılık sisteminin daha iyi sermayelendirilmesi gerekiyor" dedi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rus gazının fiyatının 1 Nisan'dan itibaren 268 dolardan 480 dolara çıkabileceğini söyleyerek, fiyat artışlarıyla enflasyonun bu yıl yüzde 14'e çıkabileceğini dile getirdi.

IMF'nin istediği reformlar olmazsa temerrüte düşebileceklerinin altını çizen Yatsenyuk, "Reformların uygulanmaması hâlinde ekonomi %10 daralabilir" dedi

Ukrayna Maliye Bakanı Oleksandr Shlapak bu hafta, azalan rezervler ve 2008'den bu yana 3. kez resesyon ile karşı karşıya kalan Ukrayna'nın IMF'den 15 ila 20 milyar dolar kredi istediğini söylemişti. Öte yandan IMF'nin euro krizi boyunca Yunanistan ve İspanya'dan talep ettiği  gibi protestoları tetikleyen ve hükümetleri deviren kemer sıkma uygulamalarına benzer tedbirlerin Ukrayna'dan da istenmesi ülkede daha fazla huzursuzluk ortamına neden olabilir.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble dün Almanya'nın Duisburg kentinde, Yunanistan'daki istikrarlılaştırmanın, Ukrayna için modek olabileceğini dile getirerek, "Ukrayna'da istikrar sağlamamızı gerektiren bir duruma gelirsek, Yunanistan deneyiminden çok fazla yararlanacağımız nokta var" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Mart 2014 Perşembe, 10:36 Misafir nihayet ukrayna'yı avladılar.gerisi hikaye