Advertisement

(19:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, gıda ve içecek şirketleri tırmanırken, iki günlük ralliden sonra bugün yatay seyretti.

Hennes & Mauritz AB, beklentilerin altında gelen çeyrek karından sonra yüzde 4.3 düştü. Babcock International Group Plc, Avincis Group'u almayı kabul etmesinden sonra son dört yılın en büyük kaybını yaşadı. United Internet AG, karının geçen sene yüzde 25 arttığını açıklamasından sonra yüzde 5 yükseldi. Marine Harvest ASA ise yüzde 2.4 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek günü 331.4 puandan kapatırken, son iki günde yüzde 2 yükselmişti. Endeks, Rusya ve Batı arasındaki tansiyonun tırmanması ile bu ay yüzde 2 gerilerken, Haziran'dan bu yana en büyük aylık düşüşe hazırlanıyor.

"Avrupa'nın yukarı çıkışı hakkında hala bayağı olumluyuz," diyen Paris merkezli Raymond James Financial Inc.'nin fon yöneticisi Louis de Fels, "Rusya'da sorun devam ederse bunun piyasa için bayağı kötü olabileceği bir gerçek. Bu bayağı zor ve ne olduğunu çok dikkatlice izleyeceğiz ve hisse seçmeye odaklanacağız," diye ekledi.

18 Batı Avrupa gösterge endeksinin 10'u bugün gerilerken, Fransa'da CAC 40 yüzde 0.1, Almanya'da DAX yüzde 0.1'den az ve İngiltere'de FTSE yüzde 0.3 gerilediler. Bloomberg'in derlediği verilere göre, Stoxx 600'de işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 12 aşağısında seyretti.

(19:50'de güncellendi)