Advertisement

ABD'nin toparlanma işaretlerinin Fed'in tahvil alımı azaltımı programını desteklemesiyle altın bu senenin ilk aylık düşüşüne doğru ilerliyor.

Bloomberg verilerine göre, spot külçe altın Singapur saatiyle 08:53'te ons başına 1,297.30 dolardan işlem gördü. Altın fiyatların 12 Şubat'tan beri en düşük seviye olan 1,285.82 dolara gerilediği 28 Mart'ta 1,295.23 dolardan kapandı. Metal, Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesiyle 17 Mart'ta 6 ayın zirvesine ulaşırken, bu sene yüzde 8 yükseldi.

Dayanıklı tüketim malları siparişleri gibi verilerin tahminlerin üstünde gelmesi ve Fed Başkanı Janet Yellen'in merkez bankasının tahvil alım programının bu yıl bitebileceğini, faiz arttırımının ise 2015'te gelebileceğini açıklamasıyla altın bu ay yüzde 2.2 kayıp yaşadı. Fed son 3 toplantısında aylık tahvil alımı programını 10'ar milyar dolar azalttı.

"Yellen faiz arttırımına işaret etti ve bu da altına aşağı yönlü baskı uyguladı ama yatırımcılar, verilerin iyileşmesine rağmen ABD ekonomisinin güçlü diyebileceğimiz noktadan hala uzak olduğunu hatırlamalılar," diyen Şanghay merkezli Everbright Futures Co.'nn makroekonomik stratejisti Sun Yonggang, "Rusya ve Ukrayna arasındaki tansiyon hala var ama şimdilik yükselmiyor ve bu da altına baskı uyguluyor," şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli altın kontratı New York merkezli Comex'te yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,297.20 dolara çıkmasıyla Mart'ta yüzde 1.9 aşağı yönlü.

Rusya yaptırımları

Spot paladyum kontratı yüzde 0.1 kayıpla ons başına 774.25 dolara indi. Metal, ABD ve AB'nin Rusya yaptırımları ve Güney Afrika'daki grevin stokları azaltacağı endişeleriyle bu sene yüzde 8.1 yükselişte. Rusya ve Güney Afrika metalin en büyük tedarikçileri konumunda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Paris'te Rus meslektaşı Sergei Lavrov ile yaptığı toplantıdan sonra siyasi krizi düşürmek için ilk adımı atmak adına Rusya'nın Ukrayna sınırındaki güçlerini derhal geri çekmesi gerektiğini belirtti.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.3 artışla ons başına 19.8935 dolara çıktı. Metal Mart'ta yüzde 6.3 aşağı, bu sene ise yüzde 2.2 yukarı yönlü seyrediyor. Platin yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,417.63 dolara çıkarak, son 4 ayın ilk aylık gerilemesini azalttı.