Advertisement

(19:45'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, bir ayın en dik haftalık kazancının ardından, yatırımcıların bu hafta Avrupa ve ABD'den gelecek verileri beklemesi ile yükseldi.

Novartis AG, İsviçreli ilaç üreticisinin kronik kalp yetmezliği için ürettiği ilacın klinik testinin son aşamasının hastaların daha uzun yaşamasına yardımcı olduğunun açıklanmasıyla yüzde 3.5 güçlendi. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, en büyük yatırımcısının ek hisse satacağını açıklamasından sonra 14 ayın zirvesine tırmandı. RWE AG ise, UBS AG'nin şirket hisselerini almaktan kaçınılması yönünde tavsiye vermesi ile yüzde 1.3 kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek günü 334.31 puandan tamamladı. Endeks, Avrupa'dan ABD'ye beklentilerden daha iyi gelen güven endeksleriyle geçen hafta yüzde 1.8 güç kazandı. Stoxx 600 Ukrayna ve Batı arasındaki Kırım gerginliği ile bu ay genelinde yüzde 1.1 gerilerken, çeyrek dönemlik kazancını yüzde 1.8'e kıstı.

"İstihdam verileri şu anda ABD'deki faiz oranı beklentileri için en önemli yönlendirici, bu yüzden yatırımcılar bu haftaki veriyi heyecanla bekleyecekler," diyen Liechtenstein merkezli LLB Asset Management AG'nin yetkilisi Christian Zogg, "Ana senaryomuz, ABD'nin önde Avrupa'nın arkasında olmak üzere ekonomilerin devamlı bir şekilde iyileşeceği yönünde. Kırım krizi arka plandayken, piyasalar bu hafta başında destek buluyor," şeklinde görüş bildirdi.

(19:45'te güncellendi)