Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın ABD'de bir süre daha teşviklerin devam edeceğini söylemesinin ardından gelişen piyasa paraları Endonezya rupisi öncülüğünde güçlendi. Asya Borsaları, imalat endekslerinin Çin ekonomideki zayıflıklara dikkat çekmesi üzerine dalgalı seyretti.

Rupi Tokyo saati ile 12:49 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.7 değerlenirken, Güney Kore wonu yüzde 0.3 Malezya ringgiti de yüzde 0.2 güçlendi. MSCI Asya Pasifik Endeks kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi; Standard&Poor's 500 Endeksi ise büyük bir değişiklik göstermedi. Hang Seng Endeksi yüzde 0.9 yükseldi. Altın çok fazla değişmezken, bakır dalgalandı; paladyum ise yüzde 0.9 değer kaybetti. New York'ta işlem gören petrol, arz verilerinin öncesinde yüzde 0.2 düştü.

Yellen, dünyanın en büyük ekonomisinde işsizliği aşmak ve toparlanmayı desteklemek için "sıradışı tedbirlere hâlen ihtiyaç olduğunu" söyledi. HSBC Holdings Plc ve Markit Economis'in satın alma yöneticileri imalat endeksi Mart'ta 48.0 puan ile Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesine işaret ederken, daha fazla şirketi inceleyen resmi PMI verisi Şubat'taki 50.2 puandan 50.3 puana çıkarak, ufak bir yükseliş gösterdi. Japonya'da ise imalatçıların ekonomiye duyduğu güven 2007'den bu yana en yükseğine çıktı; ancak güven artışının kısa ömürlü olacağı düşünülüyor. Japonya Merkez Bankası Tankan Endeksi Mart'ta 16 puandan 17 puana çıktığını açıkladı.

Genel olarak beklentilerin olumlu olduğunu belirten Credit Agricole COB'nin Hong Kong'taki stratejistlerinden Frances Cheung, "Yellen'den çok şahin olmayan politika yorumları duyduk ve hisse ve tahvil piyasaları bunları oldukça pozitif algıladı. Bu da Asya paralarını, dolar karşısında güçlendiriyor" dedi.