Advertisement

(19:25'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin geçtiğimiz ayı düşüşle tamamlamasının ardından, ABD'de imalat sanayiinin Mart'ta beklenenden daha hızlı genişlediğini gösteren veri ile yükseldi.

Alstom SA, bir birimini Triton Advisers Ltd.'ye satmayı kabul etmesinden sonra Ocak 2012'den bu yana en büyük artışı kaydetti. Metso Oyj, Weir Group Plc. ile birleşme görüşmeleri yaptığıyla ilgili bir rapordan sonra yüzde 19 değer kazandı. ICAP Plc, satışların gerilemeye devam etmesine rağmen, tam yıllık kârının analist beklentilerini tutturacağı tahmininde bulunması ile yüzde 2.6 güçlendi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek günü 336.35 puandan tamamladı. Gösterge Endeks, Rusya ve Batı'nın Ukrayna'nın Kırım bölgesi ile ilgili sorunlarıyla Mart ayında yüzde 1.1 geriledi. Stoxx 600'de işlem hacmi, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, son 30 gün ortalamasının yüzde 15 üzerinde seyretti.

Lizbon merkezli Banco Comercial Portugues SA piyasa analistlerinden Ramiro Loureiro, "Bugünkü işlemlerde iyimserlik mevcuttu. Fed'in mali politikayı değerlendirirken daha kalitatif göstergelere bakacağı düşünülürse, bugünkü ISM verisi gibi ABD verileri piyasanın modunu açıklayabilir. Daha düşük Avrupa işsizlik oranı da bugün ayrıca motivasyon kaynağı oldu" dedi.

ABD'de ISM imalat endeksi Mart ayında 53.7'ye yükseldi. Endeks Şubat'ta 53.2 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 54 seviyesinde olacağı yönündeydi. 50'nin üzerindeki değerler genişleme sinyali veriyor.

(19:25'te güncellendi)