Advertisement

Japonya'da yeni banka lobisi şefinin açıklamasına göre, Başbakan Shinzo Abe'nin ekonomik teşviklere hazırlanması ve şirketleri maaşları artırmasıyla, ülke ekonomisi bugün devreye giren satış vergisinin etkilerine karşı muhtemelen direnç gösterebilecek.

Takeshi Kunibe'nin yerine bugün Japonya Bankacılar Birliği'nin yeni başkanı olan Nobuyuki Hirano, "Abe, bir yıl önce giriştiği benzeri görülmemiş parasal genişleme ve mali harcama sonrasında, deflasyonu sonlandırma hedefine doğru ilerlemeye devam ediyor" dedi. Hirano aynı zamanda Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.'in de başkanlığını yürütüyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, 3 yüzde puanlık artış ile vergilerin yüzde 8'e artırılmasının, Japonya'nın Mart 2011'den bu yana yaşadığı en derin çeyrek dönemlik daralmayı tetikleyebileceği yönünde. Japonya'da hükümet, yükske vergilerin yarattığı olumsuz havayı toparlamak için ön yüklemeli bütçe harcaması planlarken, ülke merkez bankası ise ihtiyaç duyulduğu takdirde genişlemeci politikayı artırabileceğinin sinyalini verdi.

62 yaşındaki Hirano, geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda Abe'nin politikalarına yönelik, "Abenomi'deki risk, satış vergisi artışı sonrasında ekonomide yaşanması beklenen düşüşü nasıl toparlayabileceği. Fakat ekonominin bu artışa karşı ayakta durabilme ihtimali yüksek" demişti.

Ekonomistlerin tahmin medyanına göre, Japonya'da gayrısafi yurtiçi hasıla Haziran'da sona eren üç aylık dönemde yüzde 3.5 gerileyecek ve üst üste 6 çeyreklik artışı sonlandıracak. Ülkede hükümet, satış vergisi artışının etkilerini dengelemek için Aralık ayında 5.5 trilyon yen (53 milyar dolar) ekstra bütçeyi onayladı.