Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların ABD'de imalatın geçen ay güçlendiğini göstermesini bekledikleri veriler öncesinde, hisselerin 2007'den bu yana en uzun çeyreklik kazancını tamamlamasının ardından yükseldi.

United Continental Holdings Inc., UBS AG'nin hisse alımını tavsiye etmesiyle değer kaandı. Verint Systems Inc, analistlerin beklentilerinin üstünde gelen yıllık satış ve karlar ile yüzde 3.8 değer kazandı. Medicines Co. yüzde 12 geri adım attı.

Haziran vadeli Standard & Poor's 500 Endeksi kontratları yüzde 0.2 artışla New York saatiyle 07:21'de 1,868.6 puana çıktı. Gösterge endeks 2014'ün ilk üç ayında yüzde 1.3 güçlendi. Dow Jones Endeksi kontratları 38 puan, yani yüzde 0.2 yükselişle 16,411 puana çıktı.

"ABD güçlü bir ekonomi ve hava koşullarındaki değişim çetin bir kıştan piyasa için iyi olacak," diyen Channel Islands merkezli Ashburton Investments'ın yetkilisi Jonathan Aldrich-Blake, "Fed'in teşviği bitirmeye hazırlanmasıyla, ekonominin kendi ayaklarında durabileceğine dair bir işarete ihtiyacımız var," diye ekledi.

New York saatiyle 10'da gelecek olan ABD imalat verisinin Mart ayında artışa işaret etmesi bekleniyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ISM endeksinin Şubat ayında 53.2 puandan 54 puana çıkması bekleniyor. 50 puanın üstündeki değerler genişlemeye işaret ediyor.