Advertisement

Avrupa Birliği Komisyonu, bütçe açığını azaltması konusunda Fransa'yı yine uyararak, Paris'e yeni bir mühlet vermeye sıcak bakmadığı mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın euro kriterlerini aşan bütçe açığı konusunda "AB Komisyonu'ndan daha önce aldıkları iki yılın dışında yeni bir mühlet isteyecekleri" yönünde dün yaptığı konuşmanın ardından bir açıklama yapan Brüksel, Paris'e olumsuz yanıt verdi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, ''Fransa taahhütlerin farkında bizden daha önce mühlet aldı ve bu konuda gösterdiği çabaları artırmak zorunda'' dedi.

Ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ise yaptığı açıklamada, Fransa'nın vakit geçirmeden yapısal ekonomik reformları yerine getirmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Fransız İstatistik Kurumu'na göre, 2013 yılında Fransa'nın bütçe açıklarının gayrisafi milli hasılaya oranı yüzde 4,3 oldu. Euro para birimi için bu oranın yüzde 3'ü geçmemesi gerekiyor. AB Komisyonu, sonbaharda, Fransa için 2014 yılında söz konusu oranın yüzde 3,8 olacağı tahmininde bulunmuştu.

AB Komisyonu, bütçe açığının gayrisafi milli hasılaya oranının yüzde 3'e çekilmesi için Fransa'ya 2015 yılına kadar mühlet vermişti.