Advertisement

Yerel seçimlerin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen hâlen bazı il ve ilçelerde kazanan aday konusunda tartışmalar devam ediyor. En dikkat çeken il ise başkent Ankara. CHP, Ankara'da 12 ilçede 246 sandıkta hata tespit ettiklerini belirterek seçim kurullarına itirazda bulundu. Bu sandıklarda 75 bin oy kullanılırken, çıkacak sonuçların kazanan adayı değiştirme ihtimali bulunuyor.

Diğer yandan Yalova’da CHP’nin itirazı sonrasında yeniden yapılan seçimler 121 oy farkla CHP lehine sonuçlandı ve belediye başkanlığı AKP’den CHP’ye geçti. İstanbul’un başta Kartal ve Üsküdar olmak üzere birçok ilçesinde de itirazlar var. BDP’nin ilk parti olarak çıktığı Ağrı’da ise AKP’nin üst üste itirazları üzerine oylar 15. kez yeniden sayıldı; ancak sonuç değişmedi. İzmir'in Selçuk ve Tire ilçeleri, Batman'ın ilçesi Kozluk ve Mersin'de de itiraz tartışmaları sürüyor.

Antalya ve Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ise itirazlar reddedildi. Çöplerde yanmış oy pusulalarının bulunduğu iddia edilen Ceylanpınar’da polis sert müdahalede bulundu. Halk ve polis arasında çatışma yaşanırken, polisin BDP’nin ilçe merkezine gaz bombası attığı söylentileri yayıldı.

Polis ayrıca Ankara’da da Pazar gününden bu yana YSK’nın önünde devam eden bekleyişe dün öğleden sonra müdahale etti. Kameraların önüne çıkan CHP’nin adayı Mansur Yavaş, itidal çağrısını yineleyerek, ilçe seçim merkezlerine itirazlarını yaptıklarını söylerken, AKP’nin adayı Melih Gökçek, mevcut oylarının sayımlardan çıkanın üzerinde olduğunu ileri sürerek,  kendilerinin de itirazda bulunduğunu kameralar önünde duyurdu.

CHP’nin İstanbul adayı Mustafa Sarıgül de dün sessizliğini bozarak, seçimlerin şaibeli olduğunu iddia etti ve yeniden oy sayımı yapılması çağrısında bulundu. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 3500 sandıkta ıslak imzalı tutanaklar ile sonuçlar arasında farklılıklar tespit ettiklerini söyledi.