Advertisement

Avrupa Birliği Maliye Bakanları’nın Yunanistan'ın başkenti Atina’da yaptıkları toplantıda, Yunanistan´a 8,3 milyar euro kurtarma yardımının verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantı sonrasında konuşan Eurogrup başkanı Jeroen Dijsselbloem, kredinin Yunanistan'ın Troyka ile anlaşmaya vardığı ek önlemleri yerine getirmesi önkoşuluyla 3 taksitte verileceğini söyledi. Buna göre, 6,3 milyar euroluk birinci taksit Nisan sonunda, diğer iki taksit 1'er milyar euro olarak Haziran ve Temmuzda ödenecek.

Dijsselbloem, Yunanistan'ın ekonomik kalkınma programında istihdam konusunun önem taşıdığını belirterek, Yunan hükümetinden önümüzdeki dönemde bir plan açıklamasını beklediklerini ifade etti.

Avrupa'nın bu konuda Yunanistan'ı desteklediğini ifade eden Dijsselbloem, Troyka'nın, Yunanistan'ın kalkınma programıyla ilgili önümüzdeki 12 ay için ek finansman ihtiyacı olmayacağına dair Eurogrup'a güvence verdiğini ve bundan sonraki mali kontrolün Eylül'de yapılmasının planlandığını belirtti.

AB Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Üyesi Olli Rehn ise Yunan ekonomisinin istikrarının arttığını, Troyka'nın bundan sonraki kontrollerinin uzun sürmeyeceğini umut ettiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de Yunanistan'ın çabalarının ilk sonuçlarını almaya başladığına, kaydedilen ilerlemenin yitirilmemesi için reformların tam olarak uygulanması gerektiğine dikkati çekti.