Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de toparlanmanın hızlandığı sinyalini verebileceği düşünülen bugün açıklanacak verilerin öncesinde Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 7 haftanın en uzun süreli rallisini genişletti ve yen değer kaybetti. Yeni Zelanda doları zayıfladı ve altın sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 13:20 itibarıyla yüzde 0.6 yukarıda seyrederek, zayıf yenin Japon Topix Endeksi'ni yüzde 1.3 yükseltmesiyle 6. gününde de kazanç sağladı. Gelişen piyasalar endeksi bu yılki düşüşünü sildi ve Standard&Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 artış kaydetti. Asya'nın CDS endeksi 6 ayın en düşüğüne geriledi. Yeni Zelanda doları, ABD doları karşısında yüzde 0.4 zayıflarken, Malezya ringgiti 5 gündür devam eden kazanç dönemini sonlandırdı. Altın yüzde 0.3 primlendi ve soya fasulyesi yüzde 0.7 yükseldi.

ABD'de bugün başlayacak olan istihdam verilerinin öncesinde imalat endeksleri ve otomobil satış rakamlarının büyümenin hızlanıyor olabileceğinin sinyalini vermesiyle S%P 500 Endeksi dün rekor düzeyden kapandı. Dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili'deki yüzde 8.2 büyüklüğündeki deprem, Orta ve Güney Amerika'nın Pasifik kıyılarına zarar veren tsunamiye neden oldu.

Küresel ekonomik büyümede daha fazla ilerleme beklediklerini söyleyen ABN Amro Private Banking'in Asya hisse araştırma müdürü Daphne Roth, "ABD'de gördüğümüz daha zayıf veriler havayla ilgiliydi. Veriler küresel ekonominin toparlanmakta olduğunu göstermeli. Hisselere ağırlık vermek mantıklı olacaktır" dedi.