Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

OAO Gazprom'un yardımcı CEO'su Alexander Medvedev, Nisan 2007'de tarihin en büyük emtia varlıkları rallisi sürerken büyük konuşuyordu.

Rusya'nın doğal gaz ihracındaki monopolisinin dünyanın en büyük şirketi olmaya talip olduğunu belirten Medvedev ayrıca, 7 sene kadar kısa bir sürede Gazprom'un piyasa değeri dört katına çıkarak 1 trilyon doları bulacağı tahmininde bulunmuştu.

910 milyar dolar yanılmış gözüken Medvedev'in bu tahmini yürütmesinden bu yana, dünyanın en büyük 5,000 şirketi arasındaki hiçbir şirketin toplam değerinde Gazprom'un ki kadar düşüş yaşanmadı. Şirketin 154 milyar dolarlık kaybı, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekonomisindeki hastalığın adeta bir sembolü olmuş durumda. Devlet tarafından yönetilen Gazprom, hisse piyasalarında 3 yıl art arda düşerken, Soçi'deki Kış Olimpiyatları'ndan Siberya'daki projelere kadar birçok yerde harcamalarını da arttırdı.

"Gazprom değer kaybı şampiyonu," diyen New York merkezli Firebird Management LLC'nin kurucu ortağı Ian Hague, "Piyasa değerini arttırma hedefini tutturamamakla başarısızlık sadece Gazprom'da değil. Rusya'da kaybetti," şeklinde görüş bildirdi.

Enerji sektöründen sorumlu Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich'in sözcüsü Aliya Samigullina yorum yapmaktan kaçındı.