Advertisement

Düşük işlem hacimlerinin önce çıktığı Asya Borsaları dalgalı seyir izledi. Yatırımcılar ABD'den gelecek tarımdışı istihdam verisini beklerken, endeks 2. haftasını da kazançlı sonlandırmaya hazırlanıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saatiyle yüzde 0.1 aşağıda 138.84 puanda seyrediyor. Endeks önceki gün ABD'de özel sektör istihdam verisinin beklenenden güçlü gelmesinin ardından 7. gününde de yükselerek, bu yılın en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti. ABD hükümetinin bugün açıklayacağı tarımdışı istihdam verisinin Kasım'dan bu yana en büyük artışa işaret edeceği tahmin ediliyor.

Çin'in ekonomik teşvik planlarını ortaya koymasıyla Asya borsaları, Japon hisselerinin geçtiğimiz çeyrekteki düşüşünden sıçraması ve Hong Kong hisselerinin yükselmesiyle 2. haftasında da kazanca işaret ediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu hafta yüzde 1.7 yükselirken, Hong Kong'un Hang Seng Endeksi de yüzde 2.3 artış kaydetti.

Japon Topix Endeksi yüzde 0.2 düşerek bu haftaki kazançlarını yüzde 2.4'e indirdi. Endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 32 altında seyretti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 yükselirken, Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.2; Singapur'un Straits Times Endeksi yüzde 0.3 geriledi.