Advertisement

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) FIX protokolü ile emir iletimine imkan sağlayan VİOPFIX API altyapısı geçişi tamamlandı.

Borsa İstanbul açıklamasına göre, VİOP'ta, 3 Nisan 2014 akşamı yapılan geçişle birlikte FIX protokolü ile emir iletim altyapısı devreye alındı. VİOP üyeleri, 4 Nisan 2014 Cuma gününden itibaren piyasaya işlem terminalleri ve VİOPAPI terminallerinin yanı sıra çok daha hızlı hizmet verme kapasitesine sahip olan VİOPFIX API ile de erişebiliyor oldu.

Dünya borsalarında, alternatif işlem platformlarında ve finansal piyasalarda yaygın olarak kullanılan FIX (Financial Information eXchange) protokolünün devreye alınması ile birlikte VİOP'a yabancı yazılım kuruluşlarının daha kolay entegre olması ve bunun neticesinde VİOP'a erişen kurumsal yabancı yatırımcıların, likidite sağlayıcıların ve piyasa yapıcıların sayısının artması bekleniyor.

VİOP üyeleri, kendi geliştirdikleri yazılım ile "VİOPFIX Sertifikasyon Testi"ni tamamlayarak ya da VİOPFIX API sertifikasyonu almış bir yazılımcı kuruluşun geliştirdiği uygulamayı kullanmak suretiyle VİOP alım satım sistemine FIX protokolü ile bağlanabilecek.

GENEKS International Yazılım ve İletişim Teknik Limited Şirketi ve Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ, geliştirdikleri VİOPFIX API programları ile sertifikasyon programını 3 Nisan 2014 itibariyle başarıyla tamamladı. VİOPFIX API emir iletim altyapısını kullanarak VİOP'a ilk emir gönderen VİOP üyesi ise Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ oldu.

AA