Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 2014 Mart ayı anketine göre, aylık beklentilerde katılımcıların yüzde 47'si BIST-100 endeksinde önemli bir değişim beklemiyor. Ankette, BIST 100 endeksinde düşüş bekleyen katılımcıların oranı yüzde 32, yükseliş bekleyen katılımcıların oranı ise yüzde 20 olarak gerçekleşti.

SPK'nın 216 üst düzey yönetici tarafından yanıtlanan 2014 Mart ayı beklenti anketine göre, gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 53'ü gelecek ay değişim beklemezken altı aylık ve yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 47 ve yüzde 39 oldu.

Katılımcıların yüzde 50'si dolara ilişkin olarak gelecek ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için artış beklentisine sahip katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 42 olarak belirlendi.

- Katılımcıların yüzde 48'i gelecek ay euroda değişim beklemiyor

Katılımcıların yüzde 48'i gelecek ay, yüzde 45'i gelecek altı ay ve yüzde 39'u gelecek bir yılda euroda değişim beklemediğini bildirdi. Artış bekleyen katılımcıların oranı aylık, 6 aylık ve yıllık dönemler için sırasıyla yüzde 35, yüzde 41 ve yüzde 39 olarak gerçekleşti. Geçen dönem anket sonuçlarıyla karşılaştırıldığında altı aylık dönemde euroda "değişim olmaz" diyen katılımcıların oranı yüzde 35'ten yüzde 45'e yükseldi.

Aylık beklentilerde katılımcıların yüzde 47'si BIST-100 endeksinde önemli bir değişim beklemezken düşüş bekleyen katılımcıların oranı yüzde 32, yükseliş bekleyen katılımcıların oranı ise yüzde 20 oldu. Altı aylık dönemde katılımcıların yüzde 38'i değişim beklemedikleri yönünde görüş bildirirken yıllık dönemde artış beklentisine sahip katılımcılar yüzde 51 ile çoğunluğu oluşturdu.

Ankete göre, VİOP işlem hacmine yönelik olarak katılımcıların yüzde 53'ü gelecek ay değişim beklemezken gelecek 6 ay ve bir yıl için artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 56'ya ulaştı.

AA