Advertisement

Deniz aşırı yatırımların, ticaret ve hizmet açıklarını gölgelemesiyle Japonya'nın cari dengesi Ocak'taki rekor açık düzeyinden Şubat'ta yeniden artıya döndü ve 5 ay sonra ilk kez fazla verdi.

Tokyo'daki Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre Japonya Şubat'ta 613 milyar yen cari fazla kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini Asya ülkesinin 618.1 milyar yen cari fazla açıklayacağı yönündeydi.

Japon yetkililer, bu çeyrekte daralmaya neden olacağı tahmin edilen 1 Nisan'da devreye giren satış vergisi artışının sonrasında ekonominin güç ve direncini değerlendiriyor. Japonya Merkez Bankası bugün sonlanan para politikası toplantısında para tabanının yıllık 60-70 trilyon yen genişletilmesini öngören para politikasında değişikliğe gitmedi.

Satış vergisi öncesindeki taleplerden kaynaklanan ithalattaki artışın etkisinin geçtiğine dikakt çeken Tokyo'daki SMBC Nikko Securities Inc.'in ekonomistlerinden Koya Miyamae, "Cari denge, yerel tüketimdeki zayıflama ve ihracatın artmaya devam etmesiyle önümüzdeki birkaç ayrda fazla vermeye devam edecek" dedi.

Topix Endeksi teknoloji hisselerinin kayıplarını genişletmesi ve yenin güvenli varlık talepleriyle güçlenmesinin ardından 3. gününde de düştü Tokyo saati ile 10:06'da yüzde 1.7 aşağıda seyrediyor. Yen, dolar karşısında yüzde 0.3 değerlenerek 102.82 düzeyine çıktı.

Cari denge Ocak'ta Asya'nın birçok ülkesinde kutlanan Çin Yeni Yılı'nın da
ticaret üzerindeki etkisiyle rekor düzeyde açık kaydetti.