Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'nin faiz arttırımı görünümüyle ve düşük enflasyon beklentileriyle altın fiyatlarının bu sene düşüşe devam etmesiyle, değerli metal Morgan Stanley'nin en az tercih edilen emtia varlıkları arasına girdi. 

Analist Joel Crane'in bugünkü raporunda, külçe altını ilk çeyrekte yukarı çıkaran faktörlerin (Ukrayna'daki tansiyon dahil) zayıflamaya başladığı belirtildi. Crane, 2014 tahmini yüzde 5 arttırılarak ons başına 1,219 dolara çıkarken, ortalama fiyatların önümüzdeki 4 çeyrekte düşmesinin beklendiğini açıkladı.

Fed varlık fiyatlarında kazançları tetikleyen aylık tahvil alımını azaltmaya hazırlanırken külçe altının 12 yıllık boğa rallisi 2013'te sona ermişti. Fiyatlar, Rusya'nın Kırım'ı işgali ve karışık ABD ekonomik verilerinin güvenli varlık talebini arttırmasıyla Fed'in teşvik azaltımına rağmen Ocak ve Şubat aylarında yükseldi. Rapora göre altın Morgan Stanley'nin emtia varlıkları tercihleri listesinde son sırada yer buldu.

Crane, "İlk çeyrekte fiyatları destekleyen birçok faktörün yok olmasıyla, altın fiyatlarının düşüş trendine devam etmesini bekliyoruz," ifadesini kullandı ve önümüzdeki altı ayda, hisselerin ve doların diğer varlıklara nazaran daha çok tercih edildiğini belirtti.