Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Güçlü yenin Tokyo Borsası'na Haziran'dan bu yana en kötü haftasını kaydettirirken, teknoloji hisselerindeki satışların yeniden başlamasıyla Asya borsaları 3 ayın zirvesinden gevşedi.

Japon Nikkei 225 Endeksi'nin yüzde 10'unu oluşturan Fast Retailing Co., Asya'nın en büyük kıyafet üreticisinin yıllık kâr tahminini indirmesinin ardından yüzde 8 geriledi. Asya'nın 1 numaralı internet şirketi Tencent Holdings Ltd., ABD'deki teknoloji hisselerinin düşüşünü devam ettirerek yüzde 4 değer kaybetti. Hong Kong Exchanges&Clearing Ltd., Şanghay ve Hong Kong piyasalarını bağlama anlaşmasının ardından yüzde 11 kayıpla 5 yılın en sert düşüşünü kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saatiyle 11:52 itibarıyla yüzde 1 kayıpla 137.88 puana geriledi. Endeksteki tüm sektör grupları düştü. Japon hisseleri Bloomberg'in izlediği 24 gelişmiş ülke piyasası arasında en sert düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.

Artan risk duyarlılığının öne çıktığını söyleyen Perpetual Ltd.'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, "Bu kadar agresif satışları tetikleyecek net bir kataliz yoktu. Yatırımcılar, hangi hisselerin olması gerekenin üzerinde değerlendiğine karar veriyor" dedi.