Advertisement

(15:20'de güncellendi)

Brent petrolü, Libya arzındaki artış potansiyelinin, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğin yükselmesini dengelemesi ile kazancı kısarken, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları ise dalgalı bir seyir izliyor.

Vadeliler Londra'da büyük bir değişiklik yaşamazken, erken saatlerde 28 Mart'tan bu yana en yüksek gün içi seviyesini görmesini sağlayan yüzde 1'lik yükseliş kaydetti. Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya'da yapılan açıklamalara göre, ülkenin batısında bulunan Zawiya limanı tekrar açıldı ve Hariga'da ise bir tankere yükleme yapılacak. Ukrayna güvenlik birimlerinin ülkenin doğusunda Rus yanlısı silahlı kişilerle çatışmasının ardından, Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Londra'da bulunan VTB Capital analistlerinden Andrey Kryuchenkov, "Ekstra Libya arzı ve kısmen durgun rafineri talebiyle birlikte, görünüm oldukça tatminkar. Jeopolitik riskler sürüyor ve Ukrayna'da yükselen tansiyon ya da yaptırım görüşmeleri geçici bir destek sağlayabilir" dedi.

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0.3 artarak, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 107.61 dolar oldu. Brent petrolü erken saatlerde 1.05 dolara varan artışla 108.38 ile iki haftanın en yükseğine dokundu.

Mayıs vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise 5 sent artarak Nymex elektronik işlemlerinde 103.55 dolardan işlem görüyor. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 3.74 dolar olurken, 11 Nisan'da 3.27 dolar ile 20 Eylül'den bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

(15:20'de güncellendi)