Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Ukrayna'daki tansiyon yükselirken düşüşün ikinci gününe girdi ve gelişen piyasa paraları zayıfladı.

Sinopec Shanghai, ilk çeyrekte kayıp beklediğini açıklamasından sonra Hong Kong'da iki haftayı aşkın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük alüminyum üreticisi United Co. Rusal, Hong Kong'da yüzde 3.3 kayıp yaşadı. Güney Kore wonu, Malezya ringiti ve Türk lirası dolar karşısında en az yüzde 0.2 gerileme kaydetti. Chongqing Changan Automobile Co. Ltd., daha yüksek kar açıklamasından sonra yüzde 10 kadar sıçrama yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 geri adım atarak Hong Kong saatiyle 13:20'de 1,011.82 puandan işlem gördü. Ukrayna güvenlik birimlerinin ülkenin doğusunda Rus yanlısı silahlı kişilerle çatışmasından sonra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplantı yaptı.

Hong Kong merkezli Parry International Trading Ltd.'nin yetkilisi Gavin Parry, "Ukrayna'daki durumun kritik bir noktaya ulaşmasıyla 'riskten kaçınma' genel bir tema oldu," şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg verilerine göre, gelişen piyasalar endeksi bu sene yüzde 0.9 güçlenerek 12 aylık tahmini kazançların 9.9 katında değerlendi. MSCI Dünya Endeksi 2014'te yüzde 1.4 geri adım attı.