Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya Borsaları, ham madde hisseleri ve Avustralya bankalarındaki düşüşün etkisiyle geriledi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 2. gününde de düştü. Sharp Corp. Tokyo'da geri adım attı.

Appla Inc'in iPhone ve iPad'lerinin ekran tedarikçisi Sharp, sermaye artırma yollarını düşündüğünü söylemesinin ardından yüzde 8.7 değer kaybetti. Rio Tinto Ltd., maden şirketlerindeki düşüşün etkisiyle yüzde 1.3 düşerken, Commonwealth Bank of Australia da yüzde 1.1 geriledi. Chongqing Changan Automobile Co., kâr tahmini üzerine yüzde 10 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saatiyle yüzde 0.4 kayıpla 137.36 puana geriledi. Değer kazanan her 3 hisseye karşılık 5 hissenin değer kaybettiği endeks geçtiğimiz haftayı yüzde 1 aşağıda tamamladı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yzüde 0.2 kayıpla ABD hisselerinin geçiğimiz hafta kaydettiği Haziran 2012'den bu yanaki en sert kayıplarını genişleteceğinin sinyalini verdi. S&P 500 Endeksi geçtiğimiz hafta bu yılki kazançlarını sildi.

Bu yılın bir noktasında hisselerde yüzde 10 ila 15 oranında düzeltme beklentilerini koruduklarını aktaran Sidney'deki AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Ancak bu sadece yükselişin trendinde bir düzeltme olacak. Bu tür bir düşüş alım fırsatı olarak algılanmalı" dedi.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi büyük değişiklik göstermedi ve Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Sinagur'daki Straits Times Endeksi yüzde 0.4 ve Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 0.6 geriledi.