Advertisement

Hacettepe Teknokentindeki mühendisler, SIM kart üzerinden kişinin bulunduğu yerin koordinatlarını 10 santimetre sapma ile verebilen yerli bir yazılım geliştirdi.

Saat, kolye ya da anahtarlık şeklinde tasarlanan "kişi takip sistemi", "bas-konuş'" özelliğiyle ailenin çocuğuyla sürekli iletişim kurabilmesini de sağlıyor. Dünyanın başka bir yerinde de olsa kayıp kişiyi bulan sistem, çocuklar, yaşlılar ve hastalar için çeşitli şekillerde tasarlanabiliyor.

ARGUS Savunma Yöneticisi İbrahim Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışı kaynaklı kişi takip sistemlerinin Türkiye'de kullanımında pek çok sakıncaların ortaya çıktığını, bu ürünlerin yerli üretiminin ise bulunmadığını söyledi.

Son günlerde çocuklarla ilgili üzücü haberler üzerine Ar-Ge ekiplerinin çalışmasıyla çocuklar, hastalar ve yaşlılar için Argus Arama sistemlerini (AR-A) geliştirdiklerini belirten Sezgin, sistemin bileklik, saat, takı gibi şekillerde tasarlandığını anlattı.

Sistemin, iki farklı kategoride çalıştığını ifade eden Sezgin, küçük boyutta saat, bileklik, kolye ve anahtarlık boyutlarında ve şeklinde yaptıkları modelin, RFID denilen infrared okuyucularla çalıştığını anlatan Sezgin, şu bilgileri verdi:

"Bu sistem herhangi bir SIM kartla çalışmıyor. Çocuk, ailenin belirlediği alanın dışına çıktığında, alarm ya da bilgi veriyor. Bu uzaklık 50 metre de olabiliyor, 20 metre de... Çocuk bu alandan çıktığı anda, kapının çalınması, cep telefonunun alarmının çalıştırılması ya da evin içinde sirenin ötmesi gibi aileleri ikaz ediyor. Bu sistem, herhangi bir GSM operatörüne bağlı olmadığı için çok daha ucuza temin edilebiliyor."


-Kişiyle ve uyduyla sürekli haberleşiyor

Sezgin, diğer kategorilerinin ise yine saat şeklinde olduğunu, bu modelin içine bir SIM kart takıldığını belirtti. Sezgin, şu modelle ilgili, "Bu SIM kart, bağlanılan kişiyle ve uyduyla sürekli haberleşiyor. Aynı zamanda 'bas-konuş' şeklinde tek tuşa basarak çocuğun ailesiyle doğrudan iletişime geçmesini sağlıyor. Mesafe sınırı olmaksızın çocuğunuzun yerini koordinat olarak bildirebiliyor. Dünyanın başka bir yerinde de olsa bu sistem kayıp kişiyi bulabiliyor. Bu bildirim yerini bilmek istediğiniz kişinin yerini cep telefonunuza 10 santimetre sapma ile anında bildiriyor" dedi.

Arama sistemlerinin GSM ve GPS özelliğinin bulunduğunu anlatan Sezgin, sistemin kişinin yanında bulunacağı aparata, cep telefonuna veya tablet, laptop gibi kaynaklara anında koordinat ve yer durumu bildirebileceğini kaydetti.

Sezgin, SIM kartlı sistemin arabalara takılması halinde çalıntı arabaların da ülke değiştirmesi halinde bile rahatlıkla bulunabileceğine işaret etti.


-Çağrı Merkezi kurdular

Sistemin hiçbir operatörle anlaşma yapmadan kullanılabileceğini anlatan Sezgin, "Geliştirdiğimiz yazılım sayesinde GSM şirketine herhangi bir bildirimde bulunmanıza gerek yok. Basit bir SIM kart, bu saatin içine takılınca sistem çalışmaya başlıyor. Ondan sonda çağrı merkezimizi arayarak çocuğunun bulunduğu yerin koordinatlarını bizden alabiliyor. Ancak kriminal bir şüphesi varsa emniyet birimlerine bu koordinatları kendisi de aktarabilir ya da biz de aktarabiliyoruz. Bunun için gerekli Çağrı Merkezi'ni de kurduk. Ürünü bir çocuğun koluna takıp ya da çantasına koyarak GSM şirketlerine ekstra bir bedel ödemeden çok hızlı bir şekilde kişi takibi yapabiliyoruz."

Sezgin, bilgi akışına çocuğun veya hastanın kalp atışı, tansiyon ve benzeri sağlık durumu kriterlerini eklemenin de mümkün olacağını söyledi.

Sezgin, yazılımın yerli olması dolayısıyla sistemin alzheimer hastaları, mahkumlar için de yapılabileceğini, ayrıca elektronik kelepçe gibi formatlarının da geliştirilebileceğini sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Nisan 2014 Pazartesi, 21:32 Misafir cok iyi artık turklerde teknoloji yapıyor