Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de yeni kredilerin düşerek, dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki yavaşlamanın derinleşme riskine dikkat çekmesinin ardından Çin Borsası düştü; Asya borsaları dalgalandı.

Hong Kong'un gösterge endeksi Hang Seng Endeksi, merkez bankasının verilerinin Çin'de toplam finansmanın Mart'ta yıllık bazda yüzde 19 düştüğünü ve para arzının da 2001'den bu yana en yavaş büyümesini kaydettiğini göstermesi sonrasından 1 ayın en sert düşüşüne hazırlanıyor. Asics Corp., Nomura Holdings Inc.'in hisseleri için alım tavsiyesi vermesi üzerine yüzde 3.7 primlendi. CapitaMalls Asia Ltd., Güneydoğu Asya'nın en büyük imar şirketi CapitaLand Ltd.'ın şirketin AVM biriminin geri kalanını satın almak için 2.4 milyar dolarlık teklif vermesinin ardından yüde 21 ile rekor sıçrama yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saatiyle 13:11 itibarıyla yüzde 0.1'in altında kayıpla 137.31 puana gerileyerek, ABD'de Eylül 2012'den bu yana en büyük artış kaydeden perakende satışlarının ardından kaydettiği yüzde 0.4'ü bulan kazançlarını azalttı. Çin yarın ilk çeyrek büyüme verisini açıklayacak.

Yatırımcıların kâr realizasyonu ve Çin'in GSYH verisi öncesinde kazançlarını korumak için para arzı verisini bahane ettiğini söyleyen VC Brokerage Ltd.'ın Hong Kong'taki direktörlerinden Louis Tse, para arzının yeterli düzeyde likidite olmadığını gösterdiğini ve "GSYH ne kadar düşük gelirse, hükümetin piyasaya para enjekte edeceği beklentisinin o kadar yüksek olacağını" belirtti.