Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz Ukrayna krizinin Türkiye ile Rusya ilişkilerini etkilemeyeceği kanaatindeyiz" dedi.

Bakan Yıldız, AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan milletvekilleri ile istişare toplantısına gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir görüşme yapacağının anımsatılması üzerine Yıldız, Türkiye'nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetim ve merkezi Irak hükümetiyle görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, geçen hafta Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaibi ile görüştüğünü söyledi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetim ile merkezi Irak hükümeti arasında geçen hafta yapılan görüşmelerin de Neçirvan Barzani ile değerlendirilebileceğini ifade eden Yıldız, görüşmelerinin en önemli gündem maddesini enerjinin oluşturacağını vurguladı.

"Rusya ile stratejik bir işbirliğine sahibiz"

Bir gazetecinin Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev'in Türkiye'ye geleceği yönündeki haberleri sorması üzerine Yıldız, ziyaretin ileriki günlerde gerçekleşebileceğini söyledi.

Yıldız, söz konusu ziyarette Ukrayna'da yaşananların gerek AB ülkeleri gerekse de Türkiye'yi nasıl etkileyebileceğinin değerlendirileceğini dile getirerek, görüşmenin ağırlıklı olarak teknik düzeyde gerçekleşeceğini kaydetti.

"Biz Ukrayna krizinin Türkiye ile Rusya ilişkilerini etkilemeyeceği kanaatindeyiz" diyen Yıldız, Rusya ile son derece stratejik bir işbirliğine sahip olduklarını bu yüzden de ilişkilerin etkilenmeyeceğini söyledi.

Gazprom Yöneticisinin ziyaretinde Gazprom'un bölgeye ilişkin stratejinin de görüşüleceğini dile getiren Yıldız, Güney Akım Boru Hattı ile ilgili, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'nin Karadeniz'deki münhasır ekonomik sahasıyla alakalı geçiş izini daha önce verilmişti. Türkiye'nin kara parçasıyla ilgili de bir talep olursa bunu kendileriyle konuşuruz. Bugüne kadar bununla ilgili bir gündem maddesi oluşmadı. Bununla ilgili bir talebin oluşması konuşuluyor. Talep olursa tekrar değerlendireceğiz."

"İstişarenin yapılabiliyor olması çok önemli"

Bakan Yıldız, Cumhurbaşkanlığı adayının belirlenmesi için bugün yapılacak istişare toplantısında aklındaki aday ismin kim olduğunun sorulması üzerine, "İsimlerden daha önce AK Parti'nin kurumsal kimliğine işaret eden en önemli maddelerden bir tanesi istişareye açık olmasının burada vurgulanması gerekir. Milletvekillerimizle partinin yetkili organlarıyla bu istişarenin yapılabiliyor olması çok önemli" diye konuştu.