Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Apple Inc.'in beklentinin üzerinde gelen kazançlarının teknoloji hisselerini yukarı taşımasının, telefon hisselerindeki düşüşü gölgelemesiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi rekora yakın işlem gördü.

Apple, iPhone satışlarının analist beklentilerini aşması ile yüzde 8.2 değer kazandı. Zimmer Holdings Inc., Biomet Inc.'i 13.4 milyar dolarlık bir anlaşma sonucunda alacağını açıklaması ile yüzde 13 sıçradı. Verizon Communications Inc., Do w Jones Endeksi'ndeki kayıplara öncülük ederken, AT&T Inc. 2. gününde de düşüş kaydetti.Qualcomm ise sonuçların beklentilerin altında kalması ile yüzde 3.5 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek 1,878.61 puan oldu. Endeks 2 Nisan'da 1,890.9 puan ile tüm zamanların zirvesine yükselmişti. Dow Jons endeksi yatay seyrederek 16,501.65 puanda kaldı. Apple ve Facebook'un da işlem gördüğü Nasdaq 100 Endeksi ise yüzde 1 tırmandı. Amerikan borsalarında 6.2 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 10 altında kaldı.

Çarşamba gecesi, özellikle teknoloji tarafından gelen bilançoların iyi olduğunu, ancak güçlü bir rüzgarla karşı karşıya olunduğunu söyleyen Schaeffer’s Investment Research Inc.'in kıdemli hisse senedi analisti Joe Bell, "Aşırı alım görmüş ve gün ortasında bir miktar kâr realizasyonlarının öne çıktığı bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

S&P 500 dün, Amgen Inc. gibi şirketlerin beklentilerden kötü sonuçlar açıklaması ve birinci el konut satışlarında yaşanan beklenmedik düşüş ile yüzde 0.2 kaybederek altı günlük ralliyi sonlandırdı.

ABD'de bugün açıklanan verilerde, dayanıklı tüketim malı siparişleri Mart'ta beklentinin üzerinde artış gösterirken, işsizlik başvuruları ise 19 Nisan'da sona eren haftada beklentinin üzerinde artarak 329,000 oldu.

S&P 500'de 201 şirket ilk çeyrek bilançosunu açıklarken, yüzde 76'sı analistlerin kâr beklentilerini aştı, yüzde 53'ü satış tahminlerini geride bıraktı.