Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri gerileyerek bu ayki kazançları azaltırken, ABD'de endeks vadeliler Fed'in bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesinde geriledi. Yen, Japonya merkez bankasının (BOJ) teşvikleri değiştirmeyerek sürdürmesi ile güçlenirken, emtia fiyatları geriledi ve Rusya para birimi ruble zayıfladı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saati ile 09:20'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyor. Standard & Poor's 500 vadelileri yüzde 0.2 geriledi ve Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den az bir düşüşle erken saatlerdeki kayıpları azalttı. Twitter Inc. beklenenden azla kayıp açıklaması ile işlem sonrası saatlerde geriledi. Yen önemli para birimlerinin tamamı karşısında güçlenirken, ruble dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybetti. Emtia göstergesi S&P GSCI, petrol fiyatlarının New York'ta yüzde 1.1 düşüş yaşaması ile yüzde 0.6 geriledi.

Fed'in bugün sona erecek olan iki günlük toplantı sonrasında, yine bugün açıklanacak olan veride ABD ekonomisinin yavaşladığının görüleceği beklenmesine rağmen, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre politika yapıcıların aylık tahvil alımlarını 10 milyar dolar daha kısarak 45 milyar dolara düşürmesi bekleniyor.

Rusya başkanı yeni yaptırımların ABD ve Avrupa'yı da enerji sektöründe tehdit edebileceğini söyledi. Industrial & Commercial Bank of China'nın beklentilerin altında kalmasının ardından, Nomura Holdings Inc. ve BNP Paribas SA beklentilerin üzerinde gelir açıkladı.

West China Securities Co. analistlerinden Wei Wei, "Fed'in tahvil alımlarında kesintiye gideceği ihtimali gelişen piyasalardan fon çıkışına sebep olacağı endişelerini artırabilir. Rusya ve ABD arasındaki tartışmalar, yatırımcıların risk iştahını azaltarak finansal piyasalar üzerinde etkili olacaktır" dedi.

Stoxx 600'de yükselen iki hisseye karşılık üç hisse gerilerken, endeks Nisan ayında yüzde 1 yukarıda. Bu ay S&P 500 ve MSCI Dünya Endeksi ise en az yüzde 0.3 yükseldiler. Japonya hariç Asya hisseleri göstergesi, Nisan ayında yüzde 1.1'lik artışa ilerliyor.