Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi tüketici fiyatlarındaki artış Nisan ayında, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) deflasyon riskine karşı atmayı düşündüğü "benzersiz" adımların etkisiyle ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre, Mart ayında yüzde 0.5 olan yıllık enflasyon oranı yüzde 0.7'ye yükseldi. Bu rakam, Bloomberg'in 37 ekonomistin katılımıyla düzenlediği anketten çıkan yüzde 0.8'lik beklentinin altında.

Açıklanan veriler bugünlerde negatif faiz oranları ve parasal genişleme gibi seçenekleri gözden geçiren ECB Başkanı Mario Draghi'ye fikir verebilir. Geçen hafta Amsterdam'da konuşan Draghi, enflasyon görünümünün kötüleşmesi halinde bankanın geniş tabanlı bir varlık alım programına başlayabileceğini söylemişti. 

IHS Global Insight'tan Howard Archer, yüzde 0.7'lik oranın 'harika' olmadığı, deflasyon kaygılarını belli belirsiz azaltabileceği yorumunda bulundu. Archer, "ECB deflasyonu temel bir risk olarak görmüyor, ancak ECB'yi asıl kaygılandıran özellikle yüzde 1'in altında uzun süre seyreden, oldukça zayıf enflasyon" dedi.

Son ekonomik veriler ECB'ye önümüzdeki hafta gerçekleşesecek olan faiz toplantısı öncesi fikir verecek. Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya'da dün açıklanan enflasyon rakamları beklentileri karşılamadı. Ayrıca ekonomik güven Nisan ayında beklenmedik bir düşüş gösterdi. Bloomberg anketine göre, Mart ayında Euro Bölgesi işsizlik oranının yüzde 11.9'da kalması bekleniyor.