Advertisement

ABD'de ekonomik büyüme, kötü hava koşullarının iş dünyası yatırımlarını soğutması, ihracattaki düşüş ve stoklardaki artışın yavaşlaması ile, durma noktasına geldi. Tüketici harcamaları ise hizmet sektöründeki son 14 yılın en büyük artışı ile desteklenerek, beklenenden fazla yükseldi.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla birinci çeyrekte yüzde 0.1 artarken, bir önceki çeyrekte yüzde 2.6'lık artış kaydedilmişti. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı ekonominin yüzde 1.2 oranında büyüyeceği yönündeydi. Hanehalkı harcamaları yüzde 3 hızda artış gösterirken, beklenti yüzde 2 düzeyindeydi.

Büyümedeki bu düşüşün temel sebebi olarak ülkenin büyük bir bölümünü karlar altında bırakan kötü hava koşulları görülürken, çeyrek sonlarında perakende satışları, istihdam ve imalat sanayiide görülen artışlar, bu geri çekilmenin geçici olacağına işaret ediyor, böylece bugünkü Fed toplantısı biraz daha dikkat çekecek.

Ekonomistlerin büyüme beklentileri, değişiklik olmayacak ile yüzde 2 artış arasında değişiklik gösterdi. Bugünkü veri, birinci çeyrek için açıklanacak olan üç tahminden ilki olurken, bir sonraki okuma daha fazla veri elde edilmesi ile 29 Mayıs'ta açıklanacak.

ABD ekonomnisi 2013 yılında yüzde 1.9 genişlerken, bu rakam 2012'de yüzde 2.8 seviyesindeydi.