Advertisement

(14:40'ta güncellendi)

İngiltere hisseleri, Lloyds Banking Group Plc'nin beklenenden iyi gelir açıklayarak bankalardaki yükselişe öncülük etmesiyle, yükselişi dördüncü güne taşıyor. Dolar zayıflarken, emtia fiyatları Çin'de imalat sanayiinin beklentinin altında artış göstermesi ile geriledi.

İngiltere'de FTSE 100 Endeksi New York saati ile 07:27'de yüzde 0.3 yukarıda seyrederken, Şubat'tan bu yana en uzun kazanç periyodunu kaydediyor. Çin, Almanya, Fransa gibi ülkelerde piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Standard & Poor's 500 vadelileri, endeksin dün yükselişi üçüncü güne taşımasının ardından, yüzde 0.1'in altında artış gösterdi. Dolar 16 önemli para biriminin 12'si karşısında geriledi. S&P GSCI emtia endeksi yüzde 0.6 gerilerken, alüminyum yüzde 0.8 değer kaybetti ve petrol yüzde 0.5 kayıp yaşadı.

İngiltere'nin en büyük mortgage bankası Lloyds, maliyetlerdeki kesintiler ve ekonomik toparlanma ile, kârının yüzde 22 artığını açıkladı. Çin'de imalat sanayi Nisan'da 50.4'e yükselirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin 50.5'lik ortalama beklentisinin altında kaldı. Bugün Exxon Mobil Corp. ve MasterCard Inc. bilançoları ile, ABD'de geçtiğimiz haftanın işsizlik başvurularını açıklanacak.

ABD merkez bankası Fed, dün sona eren iki günlük toplantı sonrasında, tahvil alımlarını azaltmaya devam ederek, aylık tahvil alım miktarını 45 milyar dolara düşürdü.

(14:40'ta güncellendi)