Advertisement

Asya hisseleri, bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yatırımcıların kurumsal kârlara ağırlık vermesi ile dalgalı bir seyir izliyor.

Wynn Macau Ltd., kârının beklentileri aşması ile Hong Kong'ta yüzde 3.1 yükseldi. Treasury Wine Estates Ltd., Pernod Ricard SA'nın şirketin ABD varlıklarını almakla ilgilendiğinin açıklanması ile, Sidney'de yüzde 6.1 değer kazandı. Sony Corp. ise gelir tahminlerini bu yıl üçüncü kez düşürmesi ile yüzde 0.9 kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 12:57'de 138.10 puan oldu. Endeks, Çin'de imalat sanayiinin beklenenden az yükselmesi ile, üst üste ikinci haftalık düşüşe hazırlanıyor. Dün açıklanan ABD işsizlik başvuruları verisi dokuz haftanın zirvesine tırmanırken, bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin iş gücü piyasasında artış göstermesi bekleniyor.

Rivkin Securities stratejistlerinden Tim Radford, "ABD tarım dışı istihdam verisi, yatırımcıların yön araması ile, odak noktası olacak. Kurumsal kârların iyi denilebilecek düzeyde olmasıyla birlikte, Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla ilgili endişeler sürüyor" dedi.

Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 yükselirken, Hang Seng China Enterprises Endeksi 1 Mayıs tatili sonrası işlemlerin devam etmesi ile yüzde 0.5 artış gösterdi.

Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 ilerleme kaydederken, Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi büyük bir değişiklik yaşamadı. Japonya Topix endeksi yüzde 0.3 geriledi ve Güney Kore Kospi endeksi yüzde 0.2 kayıp yaşadı. Singapur'da Straits Times Endeksi ise yüzde 0.3 düştü.