Advertisement

İngiltere’de insan kaynaklarına yönelik ölçme ve değerlendirme faaliyetleri konusunda faaliyet gösteren A&DC’nin kurucusu psikolog Nigel Povah, 22 Mayıs’ta Assessment Systems’ın davetlisi olarak ilk kez İstanbul’a geliyor. Povah, “VUCA dünyasında yetenekleri değerlendirmek” konulu bir sunum yapacak.

Son dönemde stratejik yönetim alanında yaygın olarak kullanılmaya başlanan VUCA kavramı; İngilizce Volatility (Değişken), Uncertainty (Belirsiz), Complexity (Karmaşık) ve Ambiguity (Muğlak) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Değişken sosyal ve siyasi ortam, hızlı teknolojik ilerleme, iletişimde ve dolayısıyla bilgide sınırların kalkması gibi gelişmelerin sektörlerden ve ülkelerden bağımsız olarak ekonomilerdeki etkisi yeni dünyanın en önemli tartışma konularından biri. Bu noktada kurumlarının ilerlemesini sağlamak isteyen liderlerin VUCA dünyasında nasıl pozisyon alması gerektiği konusu ise özellikle Avrupa’da sıkça değerlendiriliyor.

Konu insan kaynakları açısından ele alındığında VUCA dünyasında şirketlerin özellikle sahip olduğu yetenekleri nasıl yönetmesi gerektiği ön plana çıkıyor. Değerlendirme Merkezleri konusunda önde gelen uzmanlardan biri olarak kabul edilen Nigel Povah ise tam bu noktada, VUCA dünyasında yetenek yönetiminin temel prensipleri ve yeteneklerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlatmak üzere 22 Mayıs’ta İstanbul’da olacak.

-Nigel Povah kimdir?

Povah, İngiltere’nin önde gelen endüstri ve örgüt psikologlarından oluşan, ölçme ve değerlendirme alanında faaliyet gösteren A&DC’nin kurucusu ve CEO'su. Ayrıca, İngiliz Psikologlar Derneği (The British Psychological Society, BPS) tarafından, psikoloji alanındaki uygulamaları en yüksek standartlarda gerçekleştirenlere ve psikoloji biliminin kamu yararına gelişmesine, uygulanmasına ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunanlara verilen İmtiyazlı Psikolog (CPsychol) unvanına sahip.

Yeteneklerin değerlendirilmesi alanında 30 yıllık deneyime sahip olan Povah, Değerlendirme ve Gelişim Merkezleri konusunda referans kaynaklar arasında sayılan Assessment & Development Centres (1995), Succeeding at Assessment Centres for Dummies (2009) ve Assessment Centres and Global Talent Management (2011) isimli kitapların da yazarı.  Ayrıca profesyonel bir satranç oyuncusu olan Povah, “Uluslararası Usta” unvanıyla çeşitli turnuvalarda İngiltere'yi temsil ediyor.