Advertisement

ABD'de ticaret açığı, ihracatın son dokuz ayın en büyük artışını kaydetmesi ile Mart ayında daralarak, ülkede ekonomik büyümenin toparlandığına yönelik bir işaret daha verdi.

ABD'nin ticaret açığı yüzde 3.6 daralarak 40.4 milyar dolar olurken, Şubat'ta 41.9 milyar dolar düzeyindeydi. Bloomberg anketine katılan 66 ekonomistin tahmin medyanı ticaret açığının 40 milyar dolara daralacağı şeklindeydi.

Ticaretteki yavaşlama, ilk çeyrekte kötü hava koşulları ile duraksayan ekonomik büyümenin bu olumsuz seyrine katkı yapmıştı. Mart ayındaki bu ilerleme, dünyanın en büyük ekonomisinin ikinci çeyreğe doğru ilerlenirken ilerleme göstereceğine yönelik sinyal verdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 43 milyar ile 38 milyar dolar açık olacağı aralığında değişiklik gösterdi. Ocak ayında ticaret açığı 42.3 milyar dolar düzeyindeydi.

İhracat 190 milyar dolardan Mart'ta 193.9 milyar dolara yükselirken, bu artışta Kanada, Güney Kore ve Orta Amerika ile Dominik Cumhuriyeti'ni içeren CAFTA-DR ticaret alanı ülkelerinden gelen rekor talep etkili oldu. Almanya'ya yapılan sevkiyat Ekim 2008'den bu yana en yükseğe ulaştı. Petrol dışı ihracatlar ise Mart'ta tüm zamanların en yükseğine tırmandı.

İthalat ise yüzde 1.1 artarak 234.3 milyar dolar olurken, bir önceki ayda 231.8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Petrol dışı ithalatlar da rekor seviyeye yükseldi.