Advertisement

Japonya hisseleri, iki günlük tatilin ardından, yenin dolar karşısındaki kazançlarına tutulması ile gerileyerek, yedi haftadan uzun bir sürenin en büyük düşüşüne ilerliyor.

Gelirlerinin yüzde 46'sını Kuzey Amerika'dan elde eden Honda Motor Co., yüzde 2.7 geriledi. Alibaba Group Holding Ltd.'nin en büyük yatırımcısı SoftBank Corp., BGC Partners'ın Alibaba'nın halka arzı ile ilgili iyi haberlerin zaten fiyatlanmış olduğunu söylemesi ile, yüzde 3.6 düşüş kaydetti. Nomura Holdings Inc., aracılık şirketlerinin Topix'teki 33 sektör grubundaki düşüşlere öncülük etmesi ile, yüzde 4 kayıp yaşadı.

Topix Endeksi yüzde 2.3 gerileyerek Tokyo saati ile 12:33'te 1,155.47 puana geldi ve 14 Mart'tan bu yana en dik düşüşü kaydediyor. Endekste bulunan 33 grubun tamamı geri adım attı. Nikkei 225 endeksi yüzde 2.5 düşüşle 14,130.69 puanda. Yen dolar karşısında, dün 15 Nisan'dan bu yana en yükseğe ulaşmasının ardından, bugün yüzde 0.1 yukarıda ve 101.61 düzeyinden işlem görüyor. ABD Rusya'yı daha fazla yaptırım uygulanabileceği konusunda uyardı.

Tokyo merkezli Sumitomo Mitsui Asset Management Co. kıdemli stratejisti Masaru Hamasaki, "Piyasa Ukrayna'daki durumu satmaya başladı ve bu da yenin güçlenmesine yardımcı oluyor. Yakın dönemde bir çözüm elde edilmeyecek. Piyasa bölgedeki gelişmelere yönelik endişelerini günden güne artırıyor" dedi.