Advertisement


(14:41'de güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ile Brent arasındaki farkta, Morgan Stanley'nin Cushing stoklarının minimum seviyeye ulaşmasına daha haftalar olduğunu açıklamasıyla, bu haftanın en büyük daralması kaydedildi.

WTI 99 doların üzerine çıkarken, Brent petrol yüzde 0.6 düştü. Morgan Stanley analistlerinden Adam Kongson, "Teslimat noktası Cushing'te stoklar, 2 ila 3 hafta içinde 20 milyon varil civarında bir tabana ulaşabilir" yorumunda bulundu. Libya'nın batısındaki iki petrol sahasında üretime bu hafta yeniden başlanacağının duyurulmasının ardından, Brent petrolü düştü.

WTRG Economics'ten James Williams, "Tarihsel olarak, minimum stok seviyesi 20 milyon varil civarında ve biz de minimuma yaklaşıyoruz. Bunun sonucu olarak WTI, Brent ile arasındaki farkı daralmaya yönelebilir. Libya'nın daha fazla üretim yapması Brent petrolü düşürebilir " şeklinde konuştu.

Haziran vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde 100.42 doları gördükten sonra, 2 sent artışla 99.50 dolar seviyesine ulaştı. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yüzde 10 altında seyretti.

Haziran vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra Merkezli ICE Futures Europe'ta, 27 sent artışla 107.33 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.31 dolar seviyesinde gerçekleşirken, dün 7.56 dolar olarak üst üste ikinci günde daralmıştı.

American Petroleum Institute'un petrol stoklarının, geçen hafta Cushing stoklarındaki düşüşle birlikte 1.46 milyon varil azaldığını açıklamasının ardından fiyatlar yükseldi. Toplam ham petrol stoklarında ise 1.82 milyon varillik düşüş yaşandı.WTI, American Petroleum Institure verileri öncesinde 99.60 dolardan işlem görürken, verilerin açıklanmasının ardından New York saatiyle 4:43'te Nymex elektronik işlemlerde 30 sent artışla 99.78 dolara ulaştı.

(14:41'de güncellendi)