Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisseleri, Societe Generale SA ve Fiat SpA'nın beklentilerin altında kalan gelir açıklamaları ve Almanya'da fabrika siparişlerinin beklenmedik düşüşü ile üst üste dördüncü günde de geriledi. Yen güçlendi ve bakır değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saati ile 06:28'de yüzde 0.3 aşağıda seyrederken, bu yılın en uzun kayıp sürecini kaydediyor. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi vadelileri yüzde 0.1'in altında geriledi. Asya hisselerinin teknoloji endeksi, Twitter'ın dün değer kaybetmesi ve Alibaba Group Holding Ltd.'nin ABD'de halka arza hazırlanması ile üç haftanın en büyük düşüşünü yaşadı. Japonya para birimi yen, 16 önemli para biriminin 15'i karşısında güçlendi. Bakır yüzde 0.7 geriledi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 1 baz puan gerieyerek yüzde 2.58 oldu.

Fransa'nın piyasa değeri bakımından ikinci büyük bankası Societe Generale SA, ilk çeyrek kârında yüzde 13 düşüş açıkladı. Chrysler Group LLC'nin Ocak ayında geriye kalan bölümünün de satın almasıyla, Fiat'ın Kuzey Amerika işletmeleri zarar açıkladı. Almanya'da fabrika siparişleri Mart'ta bir önceki aya göre düşüş yaşarken, Çin'de hizmet sektörü büyümesi yavaşladı. ABD Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak olan seçimler konusunda ısrar ederek, Rusya'nın seçimleri erteleme çağrısını reddetti.

Storebrand Asset Management yöneticilerinden Espen Furnes, "Piyasa, beklentinin altında kalan şirketleri affetmiyor gibi görünüyor. Kârların tamamlanmaya başladığı aşamadayız. Finansal piyasalar Ukrayna'daki gerginliğe uzun bir süre hazır olmalı" dedi.