Advertisement

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de Mart ayından bu yana ilk kez ham petrol rezervinde düşüş açıklanmasının ardından bu haftanın en yükseğine yakın seviyeden işlem görüyor. Brent ise Londra'da durağan seyretti.

Petrol vadelileri New York'ta dünkü yüzde 1.3'lük artışın ardından pek fazla değişim göstermedi. Amerikan Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre teslimat noktası Cushing'te ham petrol stokları 1.78 milyon varil düşüşle, Aralık 2008'den bu yana görülen en düşük seviyeye ulaştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıları referandumu ertelemeye çağırırken, haftalar süren yüksek tansiyonun ardından sınırdaki kuvvetlerini geri çektiğini açıkladı.

CMC Markets Şef Stratejisti Michael McCarthy, "Stoklardaki azalmanın altında mevsimsel faktörler yatıyor olabilir. Ukrayna'da bir felaket senaryosu yaşanmadığı taktirde, petrol için oldukça durağan bir gün olacak gibi gözüküyor" yorumunda bulundu.

Haziran vadeli WTI petrolün fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 12 sent gerileyerek Singapur saatiyle 14:55'te 100.65 dolardan fiyatlandı. Kontrat dün 1.27 sent artışla 29 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 100.77 dolar oldu. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 günlük ortalamanın yüzde 24 altında seyretti. Vadeliler yıl başından bu yana yüzde 2.3 artış gösterdi.

Londra merkezli ICE Futures Europe'ta işlem gören Haziran vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, 19 sent azalarak 107.94 dolara indi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.29 dolar olarak gerçekleşti. Fark dün üst üste üçüncü günde daralarak 7.36 dolardan günü tamamlamıştı.