Advertisement

Japonya hisseleri, Topix endeksinin dün yaşadığı Mart ayından bu yana en büyük düşüşün ardından, Fed'in ekonomiyi desteklemeye devam edeceği iyimserliği ve yatırımcıların bilançolara ağırlık vermesi üzerine ABD hisselerinin ralli yapması ile yükseliyor.

Topix endeksi yüzde 1.3 yükselerek Tokyo saati ile 12:39'da 1,166.95 puana geldi. Endeks dün yüzde 2.6 gerileyerek 14 Mart'tan bu yana en dik düşüşü kaydetmişti. Topix'teki 33 sektör grubunun 32'si bugün artış kaydetti. Nikkei 225 endeksi ise yüzde 1.6 yükselişle 14,252.18 puanda. Fed Başkanı Janet Yellen, dün Senato'ya yaptığı sunumda, enflasyon ve istihdama yönelik göstergelerin Banka'nın hedeflerinin uzağında olması nedeniyle ekonomik büyümeyi desteklemeye devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Nisshin Steel Co. yıllık bazda kâr açıklayarak yüzde 15 yükseldi. Mitsui & Co., temettü ödeme oranını altı yılın en yükseğine artırması ile yüzde 3.8 ilerledi. Nintendo Co., beklenenden daha fazla dördüncü çeyrek zararı açıklamasıyla yüzde 1 düşüş yaşadı.

Tokyo merkezli Mizuho Trust & Banking Co. kıdemli stratejisti Hitoshi Asaoka, "Japonya hisseleri genel olarak yükseliyor çünkü dün çok fazla düşüş yaşandı. Yellen duruşunu değiştirmedi. Güvercin tutumlu ve ekonomik verileri yakından takip etmeye devam ediyor" dedi.