Advertisement

Asya hisseleri, Çin'de ithalat ve ihracatın beklenmedik yükselişi ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın ABD ekonomisini desteklemeye devam edeceklerini söylemesi ile yükselerek, dün yaşanan yedi haftanın en sert düşüşünden toparlanıyor.

Radyo araçları üreticisi Japan Radio Co., kârının artması ile yüzde 13 sıçradı. Teknoloji hizmetleri bilgi sağlayıcısı SK C&C Co., gelirlerinin beklentileri aşması ile Seul'de yüzde 3.9 ilerleme kaydetti. Galaxy Entertainment Group Ltd. ise değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükselerek Hong Kong saati ile 13:01'de 137.70 puan olurken, 10 sektör grubunun 9'u ilerleme kaydetti. Yellen dün Senato'da yaptığı sunumda, ekonomik teşviklerin küresel varlık kazançlarına destek sağladığını ve istihdam ile enflasyon hedeflerinin oldukça uzakta olması nedeniyle hâlâ gerekli olduğunu söyledi. Çin'de ithalat ve ihracat Nisan ayında beklenmedik şekilde yükselirken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamayı bir nebze hafifletti.

Hong Kong merkezli Bocom International Holdings Co. Çin hisseleri şef stratejisti Hao Hong, "Ağırlıklı olarak Çin ticaret verisindeki gelişimi takip ediyoruz. Şimdilik, ekonomide sıkılaşan likidite hakkında endişe duymamıza gerek yok. Ticaret fazlası doğru yönde ilerliyor" dedi.