Advertisement

Barclays, yatırım bankası bölümündeki toplam çalışanların yaklaşık dörtte birini oluşturan 7000 kişinin işine son vereceğini açıkladı. Açıklama, CEO Antony Jenkins'in bankanın bu birime bağımlılığını azaltarak kar artışı sağlama kararının devamında geldi.

Barclays bugün yaptığı açıklamada, şirketin tamamında 14 bin kişilik tasfiye yapılacağını duyurdu. Şubat ayında yapılan açıklamada 12 bine yakın çalışanın bu yıl işten çıkarılacağı söylenmişti. Böylece 2016 yılında işten çıkarılan çalışan sayısı 19 bine ulaşacak.

Şirket ayrıca, sabit getirili işlemler Döviz ve emtiaya bağlı türev araç işlemleriyle Avrupa'daki bireysel bankacılık işlemlerini de kapsayan 195 milyar dolarlık varlığı da elden çıkarmak için kötü banka kuracak. Bu yolla yatırım bankasının Barclays'deki risk ağırlıklı kalemler içindeki oranının 2016 itibariyle yüzde 50'den yüzde 30'a indirilmesi hedefleniyor.

Bireysel bankacılık geçmişli Jenkins, bu hafta vergi öncesi karda yüzde 49'luk düşüş kaydeden yatırım bankasının boyutlarını küçültmesi konusunda bir süredir yatırımcıların baskısı altındaydı.

Citigroup analistlerinden Andrew Coombs, Barclays'in yol haritasına ilişkin, "Revize edilmiş strateji oldukça makul, bu yüzden olumlu tepki almalı. Yatırım bankacılığından bireysel ve ticari bankacılığa kayış, Barclays' hisslerinde yeniden değerlendirmeye yol açabilir" yorumunda bulundu.

İngiltere'de bugüne kadar hisseleri en kötü performansı gösteren banka olan Barclays'in hisseleri, açıklamanın ardından bugün yüzde 3.8'lik yükselişle 7.90 peni artarak Londra saatiyle 8:24'te 251.20 peniye ulaştı. Diğer yandan, İsviçreli UBS, borçlu portföyünü elden çıkardığını açıklamasının ardından bu yıl Zürih'te yüzde 8.6 değer kazandı.