Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jannet Yellen, varlık alımları sona erdikten sonra da enflasyonda yükseliş belirtileri görülmediği sürece faizleri uzun süre düşük tutmakta kararlı olduklarını söyledi. Yellen, bununla birlikte istihdamla ilgili diğer gelişmelerin memnuniyet verici olmaktan uzak olduğunu dile getirdi.

Fed başkanı Janet Yellen, ABD Kongresi Senato Bütçe Komitesi önünde yaptığı konuşmada ekonominin genel durumu ve uygulanan para politikası konularında bilgi vererek, senatörlerden gelen soruları cevapladı.

İşsizlik oranının Nisan ayında yüzde 6,3 düzeyine gerilemesinin işgücü piyasasındaki gelişmeyi gösterdiğini vurgulayan Yellen, bununla birlikte istihdamla ilgili diğer gelişmelerin memnuniyet verici olmaktan uzak olduğunu dile getirdi.

Faiz artırım kararının varlık alımlarına bağlı olmadığını kaydeden Yellen, bu politika sona erdikten sonra da enflasyonda yükseliş belirtileri görülmediği sürece faizleri uzun süre düşük tutmakta kararlı olduklarını ifade etti.

İstihdam durumuyla faiz artırımı arasındaki ilişkiye de açıklık getiren Yellen, işsizlik oranı yüzde 6,5'in üzerinde olduğu sürece faiz artışına gitmeyecekleri sinyalini verdi.

Yellen, yüzde 6,5'luk işsizlik oranını faiz artırımını otomatik olarak tetikleyecek bir sınır olarak görmediklerini, ancak bu değerin altına inildiğinde diğer faktörleri de düşünerek faiz yükseltmesini göz önüne alabileceklerini kaydetti.

Bir senatörün ekonomik kriz sonrası dönemde fed bilançosunun dört kat arttığına işaret ederek eski düzeye ne zaman inilebileceği yönündeki sorusunu cevaplayan yellen, para politikasında normalleşme sürecinin başladığını ve 5 ila 7 yıllık dönemde kriz öncesi duruma dönülebileceğini ifade etti.

Yellen, para politikasının her hastalığa iyi gelen bir ilaç olmadığını, ancak talebi uyararak daha güçlü bir ekonomiye ulaşmaya yardım ettiğini sözlerine ekledi.