Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'daki ihtilafın ve Rusya ile gerilimin diplomatik yollarla çözülmesini istediklerini belirterek, "Yaptırımlar kendi başına amaç değil. Ama yaptırımlar gerekli olursa, bu yola başvurmayı da dışlamıyoruz" dedi.

Angela Merkel ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Başbakanlık'ta yapacağı öncesinde ortak basın toplantısı düzenlendi. Merkel, Ukrayna krizi konusundaki gelişmeleri yakından izlediklerini ve çözüm için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Ukrayna'da yaşayanların özgürce karar verebilmesi gerektiğini kaydeden Merkel, "25 Mayıs'taki seçimlerin yapılabilmesi yaşamsal önem taşıyor. Devlet başkanlığı seçimleri özgür bir şekilde yapılabilmeli" dedi.

Merkel, "Ukrayna'daki ihtilafa, görüşmeler yoluyla diplomatik bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Üçüncü olarak. Yaptırımlar kendi başına amaç değil. Ama yaptırımlar gerekli olursa, bu yola başvurmayı da dışlamıyoruz" ifadesini kullandı.

Ukrayna'da gerilimin düşürülmesi ve diplomatik çözüm konularında Rusya'ya çağrıda bulunan Merkel, şöyle konuştu:

"Tabii süreçte daha büyük sorumluluğun Rusya'da olduğunu düşünüyoruz. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter'in Rusya Devlet Başkanı ile yaptığı görüşme nedeniyle dün çok önemli bir gündü. Şimdi tüm bu konuşular konularda ilerlemeyi görmemiz gerekiyor"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı nisan ayında yapılan genel seçimlerde elde ettiği başarıdan dolayı kutlayan Merkel, konuk başbakanla görüşmelerinde Ukrayna'daki gelişmelerin yanı sıra Polonya tarafından gündeme getirilen Avrupa'da enerji birliği kurulması önerisi ve yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerini ele alacaklarını kaydetti.


- Orban'dan Almanya'ya destek

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da Ukrayna'da ihtilafın diplomatik yollarla çözülmesi konusunda Almanya'nın çabalarını desteklediklerini kaydetti.

Başbakan Merkel'in yürüttüğü diplomasiyi öven Orban, "Almanya'nın Ukrayna krizine çözüm konusunda gösterdiği çabalara çok büyük değer veriyoruz. Özellikle Şansölye Merkel'in müzakereler yoluyla bir çözüm için gösterdiği kişisel çabalara çok büyük değer veriyorum" şeklinde konuştu.

Macaristan'ın Ukrayna'ya komşu ülke olarak da gelişmeleri çok yakından izlediğini belirten Orban, "Ukrayna'yı demokratik, istikrarlı ve ekonomik olarak başarılı bir ülke olarak görmek istiyoruz" dedi.

Ukrayna'da yaşayan yaklaşık 200 bin Macar bulunduğunu kaydeden Orban, Macarların güvenliği ve korunmasının kendileri için özel önem taşıdığını vurguladı.

Merkel ile görüşmelerinde Ukrayna'daki gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkileri ve ekonomi konularını da ele alacaklarını söyleyen Orban, Almanya'nın, Macaristan'ın ekonomik krizden çıkma çabalarına geçen yıllarda verdiği destek için teşekkür etti.

Viktor Orban, "Almanya, Macaristan'ın stratejik bir müttefikidir. Hükümetimiz gelecek yıllarda Almanya ile ilişkileri daha da geliştirmeyi ve derinleştirmeyi hedeflemektedir" dedi.