Advertisement

(17:25'te güncellendi)

ABD gösterge endeksi dün rekor seviyelere tırmanmasının ardından bugün sınırlı değişti, Hazine tahvilleri beklentilerin altında gelen perakende satış rakamlarıyla yükseldi. Euro, dolar karşısında politika yapıcıların daha fazla canlandırıcı adımlara açık olabileceği söylentisiyle, beş haftanın en düşük seviyesine geriledi.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 9:33'te yüzde 0.1 yukarıda seyrederken, Stoxx Europe 600'de de yükseliş yüzde 0,1 oldu. Euro yüzde 0.2 zayıflayarak 1.3728 dolara gerilerken, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri 4 baz puan düşüşle yüzde 1.43 oldu. Aynı vadeli ABD Hazine tahvilleri ise 4 baz puan gerileyerek yüzde 2.62'ye indi. Batı Teksas tipi ham petrol yüzde 0.7 artış gösterdi. Hindistan rupisi güçlenirken, S&P BSE Sensex Endeksi, sandık çıkışı anket sonuçlarının ana muhalefet koalisyonunun seçimleri kazandığının sinyallerini vermesiyle rekorunu genişletti. Rus rublesi yüzde 0.6 değer kazandı.

ABD'de perakende satışlar, Amerikalı tüketicilerin, Mart ayındaki son 4 yılın en büyük artışı sonrasında, alışveriş merkezleri ve restoranlara daha az gitmesinin sonucu olarak Nisan ayında beklentilerin altında artış gösterdi.

Euro, Almanya'da yatırımcı güveninin Mayıs'ta düşüşünü beşinci aya taşımasıyla zayıfladı. Wall Street Journal'ın haberine göre Bundesbank, tahminlerin 2016 yılı için daha düşük bir enflasyon görünümü sunması halinde Avrupa Merkez Bankası'nın tedbirlerine destek verecek.

Stifel Nicolaus & Co.,'dan Chad Morganlander, "Hala yeni doğmuş bir iyileşme sürecindeyiz. Yıl boyunca ekonomik trendlerde temel bir iyileşmenin devam edeceğine inanıyoruz." yorumunda bulundu.

(17:25'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Mayıs 2014 Salı, 15:01 Misafir görüldüğü kadarıyla bist, uzağı çok iyi görüyor(?)