Advertisement

Ukrayna'da tartışmalı referandumun ardından ayrılıkçılar Rusya'ya katılma yolunda ilerlerken, Rusya Kiev hükümetine doğalgaz borcunu ödemesi için mühlet verdi.

Referanduma katılan kentlerden Donetsk, katılımcıların yüzde 90'ının Ukrayna'dan ayrılma yönünde oy kullandığını iddia ederek, dün "Donetsk Halk Cumhuriyeti" adıyla bağımsızlığını ilan etti. Komşu Lugansk şehrindeki ayrılıkçılar da aynı yönde açıklama yaptı. Rusya'nın devlet kontrolündeki doğalgaz tekeli OAO Gazprom, Ukrayna'nın önümüzdeki ayın tedariği için 2 Haziran'a kadar ödeme yapması gerektiğini, aksi taktirde bir sonraki gün doğalgazın kesileceğini açıkladı.

Kiev hükümeti, ABD ve Avrupa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesi Ukrayna için parçalanma tehdidi oluşturan gerginliği kışkırtmakla suçlarken, son gelişmeler tansiyonu yükseltti.  

Ukrayna'nın doğusunda son iki günde yaşanan olaylar, dün Rusya bölgeyi topraklarına katma yönünde bir niyet göstermese de, Mart ayında Rusya'ya katılan Kırım yarımadasında yaşananlarla benzerlik gösteriyor.

Rus Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde, "Resmi olmayan ilk sonuçlar, Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki halkın, kendileri için hayati olan konularda bağımsız karar verme hakları konusunda sahip olduğu duyarlılığı açıkça gösteriyor. Kievli yöneticilerden, harekete geçerek, genel niyet bildirileri açıklamak yerine, Güneydoğu Ukrayna'dan temsilcilerle, istikrarı sağlayacak, acil ve etkili toplantılar düzenlemesini bekliyoruz" açıklaması yapıldı.