Advertisement

Hindistan genel seçimlerinde, sandık çıkışı anket sonuçlarının muhalefet partisinin çoğunluğu kazanacağına işaret etmesinin ardından, partinin başındaki isim Narendra Modi birlik çağrısı yaptı. Modi, Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi olan Hint ekonomisini canlandırma sözü vermişti.

Dün açıklanan altı ayrı sandık çıkışı anketlerine göre, Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) ve koalisyon ortakları, çoğunluk için gereken 272 sandalyeden 249 ila 340'ını kazanacak. Son on yıldır iktidarda olan Kongre Partisi ve ortaklarının ise 70 ila 148 sandalyenin sahibi olması bekleniyor. Kesin sonuçlar 16 Mayıs'ta açıklanacak.

63 yaşındaki Modi, dün partisi BJP tarafından yayınlanan açıklamasında, "İnsanı siyasetin, umudu umutsuzluğun, iyileştirmeyi incitmenin, kaynaştırmayı dışlamanın, gelişmeyi ayrışmanın önüne koyalım. Seçim kampanyalarının sürdüğü ortamda geçici olarak iki tarafı da gözeten ruhu kaybetmek doğaldır, ancak şimdi bunu geri kazanma zamanı" ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz iki genel seçimde de BJP'nin gücünü olduğundan fazla öngören anketler, yatırımcıların Modi'nin Hint ekonomisini Asya'nın ikinci en yüksek enflasyonlu ekonomisi olmaktan çıkaracağı beklentisiyle, ülkenin para birimi rupeye ve Hint hisselerine yükseliş getirebilir. Anket sonuçları, Hindu milliyetçiliğini temsil ettiği söylenen ve aleyhtarları tarafından azınlık haklarına ciddi darbe indireceği yönünde eleştirilen BJP tarafından başı çekilen bloğun bugüne kadarki en iyi performansını elde ettiğine işaret ediyor.