Advertisement

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, büyüme ve 2023 hedeflerine ulaşmak için kadınların eğitime dahil edilmesinin bir kilit olduğunu belirterek, "İkinci kilit ise esnek sözleşmelerle yarı zamanlı çalışmalara izin verilmesi, kadınlara ne kadar yarı zamanlı çalışmalar verirseniz, kadınların iş gücüne katılma ihtimalini artırırsınız" dedi.

Raiser, Forum İstanbul 2014'te yaptığı konuşmada, uzun süreli makul ekonomik büyüme oranlarını yakalayan ülkelerin yüksek gelir elde ettiğini belirtti.

Türkiye'de son 10 yıldaki gelişmelere dair karamsar olmadığını ifade eden Raiser, "Çünkü araştırmalarımız gösteriyor ki hane bütçe araştırmaları verilerinin yanı sıra eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimde Türkiye'nin son 10-12 yıldaki gelişmesi büyüme tecrübesi bizim katılımcı olarak tanımladığımız tecrübedir" diye konuştu.

Raiser, iş gücüne katılımının artmasının büyümenin yavaşlama ihtimalini azalttığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Kadınların iş gücüne katılımı açısından Dünya Bankası'nda bir modelleme çalışması yaptık ve gördük ki Türkiye'nin kadın iş gücü katılımı şimdi ile 2030 arasında daha fazla artmaz yani günümüzdeki kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 30 olarak sabit kalırsa diğer tüm faktörler bir yana Türkiye yüzde 4 büyümeyi yakalıyor. Kadın iş gücü katılımını OECD yüzdesine çıkaracak olursa ülkenin büyüme oranı 4,8 oluyor."

Türkiye'de iş gücüne katılacak kadınların Güney Kore'nin 1980'lerden sonraki eğitimine tabii tuttuğunda Türkiye'nin büyümesinin yüzde 5 olduğunu ve 2023 hedeflerine ulaşılacağını aktaran Raiser, "Bunları yapmazsanız tüm iyimserliğe rağmen Türkiye'nin 2023 hedeflerini tutturması mümkün olamaz" dedi.

Raiser, kadınların eğitilmesinin önemine dikkati çekerek, kadınların iş gücüne katılımının artırılması için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

"Kadınları eğitime dahil etmek bir kilit. İkinci kilit ise esnek sözleşmelerle yarı zamanlı çalışmalara izin verilmesi, kadınlara ne kadar yarı zamanlı çalışmalar verirseniz, kadınların iş gücüne katılma ihtimalini artırırsınız. Diğer kilit de daha iyi bir sosyal eğitimin sağlanmasıdır."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Mayıs 2014 Salı, 19:04 Misafir evet haklısınız. kadın işçi ucuz işçi.. bu yüzden girdi maaliyetleri azalır ve otomatikman şirket karları daha da artar ve ekonomi biraz daha büyür..