Advertisement

Resmi bildirime göre 238 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciası ile ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, tespitlerin 11 savcı tarafından yürütüldüğünü, delillerin toplanmasına yönelik de bilirkişi oluşturulduğunu bildirdi.

Başsavcısı Bekir Şahiner yaptığı açıklamada, Eynez Karanlıkdere mevkisinde bulunan kömür işletmesinde "trafo patlaması neticesinde yangın çıktığı ve neticesinde ölüm olayı olduğu"nun bildirilmesi üzerine konuyla ilgili ilk inceleme için olay yerine Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Soma'daki nöbetçi cumhuriyet savcısının yönlendirildiğini bildirdi.

Gerekli inceleme, delil tespiti yapılarak tutanakların tanzim edildiğini, lehe ve aleyhe olan delillerin toplanılarak soruşturmanın ivedi bir şekilde tamamlanması için işlemlerin başlatıldığını bildiren Şahiner, "Soma Cumhuriyet Savcısı talimatı ile bilirkişi heyeti oluşturuldu; bilirkişi heyeti marifeti ile gerekli delil tespiti çalışmalarının yapılması noktasında tüm önlemler savcılarımız tarafından alındı" bilgisini paylaştı.


Şahiner, olayın fail veya faillerinin kusur durumunun tespiti noktasında soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet Savcısı Ömer Türken tarafından çalışmaların süratli şekilde devam ettirildiğini ifade ederek, basın açıklamalarının Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca aşama aşama teyit edilerek en doğru bilgilerle medya kuruluşlarına duyurulacağını ifade etti.

 

-Ölü sayısı 238'e yükseldi

Başbakan Erdoğan'ın bildirimine göre Soma'da maden ocağında çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 238'e yükseldi.

 

-Çalışmalar sürüyor

Madende mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları sürüyor.

Eynez bölgesindeki maden ocağında çok sayıda kurtarma ekibi gece boyunca çalışmalarına devam etti. Çalışmalara farklı illerden gelen ekipler de destek verdi.

Mahsur kalan işçilerin yakınları geceyi uykusuz geçirdi. Yakınları henüz ocaktan çıkarılamayan vatandaşlar çalışmaların olduğu alandan ayrılmadı. İşçilerin yakınlarının yanı sıra olay sırasında madende olmayan mesai arkadaşlarının endişeli bekleyişi devam ediyor.

Çok sayıda ambulans alanda hazır bekletiliyor. Ocaktan çıkarılan işçiler ambulanslarla çevredeki hastanelere gönderildi. Bazı işçilere ilk müdahale ocağın sağlık biriminde yapıldı. Polis, arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin işlerini kolaylaştırmak için işçilerin yakınları ile çıkarılan işçilerin ambulanslara konulduğu alan arasına barikat kurdu.

Madenin havalandırma bacasından içerinde tahliye edilen dumanların yükseldiği gözlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız  sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ise daha önceki açıklamasında madene kurtarma amaçlı giren ve dumandan etkilenen bazı kişilerin de yaralılar arasında sayılmış olabileceğini söylemişti.

Personel listesi üzerinde çalışma yapıldığını, adli tıp kurumu ve savcılıkla görüştüklerini, hukuki işlemlerin hızlı şekilde yürütülmesi için uğraş verdiklerini aktaran Yıldız, şu sözleri kaydetmişti:

"Sayı endişe ettiğimiz noktaya doğru gidiyor. Yarının hazırlıklarını, organizasyonu da bir yandan yapmamız gerekiyor. Cenaze işlemleriyle ilgili bir boşluk olmaması için çalışmamız lazım. Bakan yardımcısı, milletvekili arkadaşlarımızla görev dağılımı yaptık, yüreğimizde büyük bir acıyla bunları yapıyoruz."

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 08:35 Misafir tanrım korkunc bir durum, tam bir felaket bu. bir işyerine çalışmak için giriyorsunuz 201 kişi ölüyor. neden, medeni ülkelerdeki gibi maden işletemediğimiz için. bunu "nasa" gibi işletemeyeceklere maden işletme hakkı verilmesin. en ufak ilkellikte maden kapatılsın. bu nedir, bu nasıl ilkelliktir. her okulu imam hatip yapmakla bir ülkeye medeniyet gelmiyor.
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 08:07 Misafir allah sabır versin.bir büyüğümüzün söylediği gibi maden ocakları yan gelip yatma yeri değildir.
14 Mayıs 2014 Çarşamba, 07:46 Misafir artık ülkemizde çalışanlar bir insan olarak değil,sadece uşak ve köle olarak ya da patronuna para kazandıran bir araç olarak görülmektedir.siz ce bir köle kaç kuruş yapar.bırakın köleyi,polisin attığı gaz fişekleriyle ölenler bir insanın kaç kuruş yaptığını bize göstermedimi?